TEST YOUR ENGLISH

  1533 okunma
Mevcut İngilizce düzeyinizi aşağıdaki seviye butonlarına basarak test etmeye başlayabilirisiniz. Testler seviye bazında hazırlanmıştır. Her bir testin sonucunda soruların en az %80'ine cevap vermeniz durumunda bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz. Şayet başarı durumunuz %80'in altındaysa o andaki skorunuz mevcut İngilizce düzeyinizi gösterir, %80'in üzerindeyse bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz. 

                 
İngilizce öğrenme sürecinizin çok daha kolay olması ve o andaki mevcut İngilizce Yeterlilik seviyenizin (yapabilecekleriniz de dahil olmak üzere) daha rahat anlaşılması için  İngilizceyi 17 seviyeye böldük. Yukarıdaki seviye butonlarında tıklayarak ilgili test yapıp yüzdelik başarınıza göre yapabileceklerinizi aşağıdan takip edebilirsiniz. Her bir seviye başlığının devamında yer alan yüzdelik dilimler size kılavuzluk edecektir.


Level 1 (A1 <%80) (Sıfırdan Başlayan) Absolute Beginner: İngilizce ile ilgili olarak "am-is-are" dışında hiçbir bilgiye sahip değilseniz İngilizce seviyeniz bu! Hemen harekete geçme zamanı:)

Level 2 (A1 >%80) (Acemi) Beginner : Harekete geçtiniz, tebrikler:) Acemi de olsanız şunları yapabilirsiniz: (İsterseniz bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz.)
 
* Somut bir türdeki ihtiyaçların giderilmesini amaçlayan günlük konuşma ifadelerini ve çok temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilirsiniz.
* Kendinizi ve diğer kişileri tanıtabilir ve kişisel bilgiler hakkında soru sorup yanıtlayabilirsiniz.
* Karşınızdaki kişi yavaş ve net konuştuğunda, kendinizi yardım etmeye hazır hissettiğinizde basit yolla iletişim kurabilirsiniz.
* Kendinizi basitçe tanıtabilir ve temel selamlaşma ifadelerini kullanabilirsiniz.
* Memleketinizi söyleyebilir ve yaşadığınız şehri kısaca tanıtabilirsiniz. Ayrıca bu bilgilere yönelik sorular da sorabilisiniz.
* Aile ve iş arkadaşlarınız hakkında basit bilgiler verebilir ve dış görünümleriyle karakterlerini kısaca açıklayabilirsiniz.
* Temel seviyede kıyafetlerle ilgili konuşabilir ve satıcılara bunlarla ilgili sorular sorabilirsiniz.
* En çok sevdiğiniz yiyecekler hakkında konuşabilir ve yemek siparişleri verebilirsiniz.
* Günlük faaliyetlerinizle ilgili konuşabilir, arkadaşlarınızla buluşma ayarlayabilirsiniz.
* Mevcut hava koşullarından bahsedebilir ve hava tahminine göre yapılacak şeylerle ilgili fikir sunabilirsiniz.
* Sağlık durumunuzdan genel anlamda bahsedebilirsiniz.
* Evinizin konumunu açıklayabilir ve basitçe adres yönlendirmelerinde bulunabilirsiniz.
* Hobileriniz ve ilgi alanlarınızla ilgili konuşabilir ve arkadaşlarınızla eğlenme amaçlı planlar yapabilirsiniz.
* Otelde giriş ve çıkış işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Level 3 (%50 (Yeni İlerlemeye Başlayan) Elementary Temel: Acemilikten çıkmaya kararlısınız ve ilk adımı attınız.
Level 4 (%60(Yeni İlerlemeye Başlayan) Elementary Orta: Tam olarak acemilikten çıkamadınız ancak ilerleme kat ettiğiniz açık.
Level 5 (A2 >%80) (Yeni İlerlemeye Başlayan) Elementary İleri: Evet artık "Acemi değilim" diyebilirsiniz:) Şimdi Resmi CEFR ilkelerine göre neleri yapabiliyorsunuz, neler yapamıyorsunuz bir bakalım: (İsterseniz bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz.)

A2 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkeyi turist olarak ziyaret etmek ve İngilizce konuşanlarla sosyalleşmek için yeterlidir, ancak daha derin arkadaşlıklar kurmak için A2 seviyesi yeterli değildir. A2 İngilizce seviyesi, aynı zamanda İngilizce konuşan iş arkadaşı ağını genişletmeye de yarar ama İngilizce dilinde çalışmak, sadece çok bilindik konularla sınırlıdır. A2 İngilizce seviyesi akademik öğrenim ya da çoğunluğu İngilizce olan kaynakları (TV, film, radyo, dergi vs.) anlama için yeterli değildir.

Dolayısıyla yapabilecekleriniz şunlarla sınırlıdır:

* Çok küçük anlık alanlarla ilgili sıklıkla kullanılan cümle ve ifadeleri (örn. çok temel kişi ve aile bilgileri, alışveriş, yerel konum, istihdam) anlayabilirsiniz.
* Bilindik ve rutin konularda, basit ve doğrudan bilgi alışverişi gerektiren temel ve gündelik konularda iletişim kurabilirsiniz.
* Geçmişinin, bulunduğu ortamın ve anlık ihtiyaç gerektiren alanların tasvirini basit terimlerle açıklayabilirsiniz.
* Çalışma yerindeki iş arkadaşlarınızın performansını değerlendirebilirsiniz.
* Hafta sonunda yapılan faaliyetler ve ilginç hikâyeler dâhil olmak üzere geçmişteki olaylarla bağlantı kurabilirsiniz.
* Geçmişteki yaşantınızdan bahsedebilir ve önemli bilgiler verebilirsiniz.
* Tatil planlarınız ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilir ve tatilin ardından nasıl geçtiğini anlatabilirsiniz.
* Doğal çevre hakkında konuşabilirsiniz.
* Sevdiğiniz film/müzik/televizyon programları hakkında konuşabilir ve arkadaşlarınızla bunlar hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
* Kıyafetlerle ilgili fikir alışverişinde bulunabilir ve hangi tarz kıyafetleri giymek istediğinizi söyleyebilirsiniz.
* İş ve benzeri konulardaki toplantılara katılabilir ve basit anlamda konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.
* Bir kaza ya da yaralanmayı açıklayabilir ve bir doktordan tıbbi yardım alabilirsiniz.
* Uzmanlık alanınızdaki iş tekliflerini anlayabilir ve teklif hazırlayabilirsiniz.
* Oyunların kuralları hakkında konuşup bunları açıklayabilirsiniz.

Level 6 (%50(Orta Seviye Öncesi) Pre-Intermediate Temel: İlerleme kaydediyorsunuz. İşi sıkı tutmalısınız çünkü eşik seviyedesiniz. 
Level 7 (%60(Orta Seviye Öncesi) Pre-Intermediate Orta: İlerleme kaydetmeye devam ediyorsunuz. Zorlandığınız durumlar tabi ki var ancak rahatlamaya yakınsınız. 
Level 8 (B1 >%80) (Orta Seviye Öncesi) Pre-Intermediate İleri: Çok güzel ilerleme kaydettiniz. Artık tanıdık konularla sınırlı olmak şartıyla "İngilizce biliyorum ve iletişime geçebiliyorum" diyebilirsiniz. Şimdi Resmi CEFR ilkelerine göre neleri yapabiliyorsunuz, neler yapamıyorsunuz bir bakalım: (İsterseniz bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz.)

B1 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşan kişilerle bilindik konularda konuşmak için yeterli olacaktır. B1 İngilizce seviyesine sahip kişiler, iş yerinde bilindik konulardaki basit raporları okuyabilir ve kendi alanlarında basit e-postalar yazabilir. Ancak B1 seviyesi, iş yerinde İngilizce ile tam kapsamlı olarak çalışmak için yeterli değildir. Dolayısıyla yapabilecekleriniz şunlardır:

* İşte, okulda, boş zamanlarınızda vb. düzenli olarak karşılaşılan bilindik konularda açıkça belirtilen standart şeylerin ana noktalarını kavrayabilirsiniz.
* İngilizcenin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkacak çoğu durumu idare edebilirsiniz.
* Bilindik olan veya kişisel ilgi alanı içerisinde yer alan konularla ilgili basit metinler üretebilirsiniz.
* Deneyim, etkinlik, hayal, umut ve hırslarınızdan bahsedebilir, fikir ve planlarınızla ilgili kısa açıklamalar yapabilirsiniz.
* Gelecekle ilgili hedefleriniz hakkında fikir alışverişi yapabilirsiniz.
* Sağlıklı yaşam hakkında konuşabilirsiniz.
* Sosyal medya yoluyla insanlarla tanışma dâhil olmak üzere ilişkiler kurabilir ve randevular alıp verebilirsiniz.
* Bir restoranda yiyecek içecek siparişinde bulunabilir garsonlarla rahatça iletişim kurabilirsiniz.
* Uzmanlık alanınız kapsamındaki bir ürünle ilgili olarak pazarlık yapabilirsiniz.
* İş yeri güvenlik konuları ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilir, bir yaralanmayı bildirebilir ve kurallarla yönetmelikleri açıklayabilirsiniz.

Level 9 (%50(Orta Seviye) Intermediate Temel: Orta seviye öncesi modundan çıkmaya kararlısınız ve ilk adımı attınız.  
Level 10 (%60(Orta Seviye) Intermediate Orta: Tam olarak orta seviye öncesi modundan çıkamadınız ancak ilerleme kat ettiğiniz açık.
Level 11 (B2 >%80) (Orta Seviye) Intermediate İleri: İşte şimdi "tanıdık tanımadık farketmez genel olarak kendimi sözlü olsun yazılı olsun orta derecede ifade edebilirim" diyebilirsiniz. Şimdi Resmi CEFR ilkelerine göre neleri yapabiliyorsunuz, neler yapamıyorsunuz bir bakalım: (İsterseniz bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz.)

B2 İngilizce seviyesi, iş yerinde İngilizce çalışabilmenizi sağlar ve tabii ki de uluslararası iş yerlerinde ana dili İngilizce olmayan ve İngilizce konuşanların çoğu bu İngilizce seviyesindedir. Ancak B2 İngilizce seviyesinde çalışan bir kişi, kendi alanı dışında konuşurken anlam farklarını tam olarak ayarlayamayacaktır. Aynı zamanda konuşma esnasındaki ince anlamları ve ima edilen şeyleri de kaçırabilir. Dolayısıyla yapabilecekleriniz şunlardır:

* Uzmanlık alanınızdaki teknik tartışmalar dâhil olmak üzere, hem somut hem de soyut konulardaki karışık metinlerin ana fikirlerini anlayabilirsiniz.
* Ana dili İngilizce olanlarla yapılan konuşmalarda, her iki taraf için de kasılma yaratılmadan akıcı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.
* Tartışmalı bir konu ile ilgili çeşitli avantaj ve dezavantaj seçenekleri sunarak görüşlerinizi açıklayabilirsiniz.
* Ekonomik konularla ilgili konuşabilirsiniz.
* İş yaşantısıyla ilgili açıklamalar dâhil olmak üzere kişisel ve profesyonel yaşam tarzı ile ilgili konuşabilirsiniz.
* Bir işteki etkinliğin nasıl artırılacağı hakkında konuşabilirsiniz.
* Hangi tür kitap ve dergileri sevdiğinizle ilgili konuşabilir, tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
* Liderlik özellikleri hakkında fikir alışverişinde bulunabilir ve beğendiğiniz bir lider hakkında konuşabilirsiniz.
* Genel politik durumlar hakkında konuşabilirsiniz.

Level 12 (%50(Ortanın Üstü) Upper-Intermediate Temel: Mükemmelliğe ilk adımı attınız.
Level 13 (%60(Ortanın Üstü) Upper-Intermediate Orta: Film, Haber, Dergi gibi kitle iletişim kanallarıyla içli dışlı olmaya başlıyor ve öğrendiklerinizin bu iletişim kanallarında da işe yaradığını hissetmeye başladınız.
Level 14 (C1 >%80) (Ortanın Üstü) Upper-Intermediate İleri: "Ben de hayatın her alanında standart üstü İngilizce kullanabiliyorum" deme zamanı. Eee hakettiniz bunu:) Şimdi Resmi CEFR ilkelerine göre neleri yapabiliyorsunuz, neler yapamıyorsunuz bir bakalım: (İsterseniz bir sonraki seviye testine geçebilirsiniz.)

C1 İngilizce seviyesi, işte ya da akademik bir pozisyonda tam hakimiyet sağlar. C1 seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkede tam kapsamlı karar verme hakkı da sağlar. Dolayısıyla yapabilecekleriniz şunlardır:

* Zorlu ve uzun metinleri anlayabilirsiniz.
* Fikirlerini ifade arama mimiklerine girmeden akıcı ve spontane şekilde ifade edebilirsiniz.
* Dili sosyal, akademik ve profesyonel amaçlı olarak esnek ve etkin şekilde kullanabilirsiniz.
* Karmaşık konularda net, sağlam yapılı ve ayrıntılı metinler üretebilir ve düzensel şablonları, bağlaçları ve uyumlu öğeleri kontrollü şekilde kullanabilirsiniz.
* Motive olmuş ve başarılı bir ekip oluşturma dâhil olmak üzere başarıyla ilgili ayrıntılı konularda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
* En sevilen tablolar ve mimari tasarımlarla ilgili ayrıntılı olarak konuşabilirsiniz.
* Toplumsal sorunların muhtemel çözümlerini tartışabilirsiniz.
* Doğanın korunması ile ilgili tartışmalara katılabilirsiniz.
* İğneleme gibi zor tarzlar da dâhil olmak üzere değişik espriler yapabilirsiniz.
* İma edilen fikirleri anlayabilirsiniz.

Level 15 (%50(İleri Düzey) Advanced Temel: "İngilizceyi standart üstü konuşabilsem de neden mükemmel derecede konuşamayayım ki?" dediniz ve işe koyuldunuz. Tebrikler:)
Level 16 (%60(İleri Düzey) Advanced Orta: Hergün düzenli olarak film ve haber seyretmek başta olmak üzere kitle iletişim araçlarıyla içli dışlı oluyorsunuz, çünkü İngilizce'yi hiç duraksamadan akıcı konuşmak istiyorsunuz. Hele hele kelimeleri doğru teleffuz etmek ve tonlamalara dikkat etmek gibi zor noktalara hakim olmak gayretindesiniz. Hangi kelimenin nerede kullanıldığını ve hangi ifadelerin birbirleriyle sürekli filört halinde olduğunu dahi kavrayıp konuşurken karşıdakini maksimum derece etkilemeyi amaçlıyorsunuz. Devam...:)
Level 17 (C2 >%80). (İleri Düzey) Advanced İleri: Artık eğitimli bir İngilizi aratmayacak derecede İngilizceye hakimsiniz ve uzmanlık gerektiren konular da dahil olmak üzere her türlü başlık altında çay, kahve içme rahatlığında iletişim kurabiliyorsunuz. Evet tüm Türkiye'ye "Türkler neden İngilizce konuşamasın! diyebiliyorsunuz. Canı gönülden sizi tebrik ediyorum... Şimdi Resmi CEFR ilkelerine göre yapabileceklerinize bir bakalım:

* Sanal ortamda duyduğunuz ve okuduğunuz her şeyi kolayca anlayabilirsiniz.
* Farklı sözel ve yazılı kaynaklardan alınan bilgileri özetleyebilir ve tartışmalı konular hakkında fikirlerinizi sunabilirsiniz.
* En karmaşık durumlarda bile kendinizi spontane olarak ifade edebilirsiniz.
* Robot ve yeni icatlar dâhil olmak üzere bilim ve teknolojiyle ilgili hususlarda tartışabilirsiniz.
* Ünlü sanatçılar ve sanatçıların ne yaptıklarıyla ilgili konuşabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
* Sözlü ve yazılı yaratıcılığı desteklemek için çeşitli teknikler kullanabilirsiniz.
* Finansal planlama ile ilgili fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ebubekir Yıldızgören, Cambridge University English Department, CELTA

Bu sayfadaki tüm içeriklerin kullanım hakları HestaEnglish.Com'a aittir ve başka bir ortamda sözel ya da yazılı olarak kullanılamaz. Hakların ihlali tarafımızca hukuki adımları atmayı gerektirir.