NEDEN İNGİLİZCE KONUŞAMAYALIM!

  520 okunma
Yirmi yılın üzerinde Yurt dışında ve Yurt içinde birçok kurumda değişik seviyeden öğrencilere İngilizce'yi öğretmeye çalıştım ve aşağıdaki 9 eylemi esas alarak İngilizceyi sağlıklı bir şekilde ögrenebileceğinize inanıyorum.

1. Olabildiğince İngilizce'ye maruz kalın. Bu da öncelikli olarak dinleme (listening) sonra da okuma (reading) ile olur.

2. Papağan gibi davranın. Her duyduğunuzu tekrar edin. Anlamasanız da bunu yapın, merak etmeyin kısa süre içerisinde anlamaya başlayacaksınız.

3. Kelimeleri tek başlarına öğrenmeye çalışmayın. Her kelimeyi muhakkak ya bir cümle içerisinde ya da yanına başka bir ifade koyarak tekrar edin. Mesela "fast" kelimesini duydunuz. Bunu defterinize "fast:hızlı" şeklinde yazmayın çünkü unutacaksınız. Bunun yerine bu kelimeyi "Her zaman hızlı trene binerim" anlamına gelen "I always take fast train" şeklinde bir cümle içerisinde ya da sadece "fast train" şeklinde öğrenmeye çalışın. Unutmayın ki İngilizce'de "hızlı" anlamına gelen "quick" kelimesi de vardır ve İngilizce'de "quick train" denmez, bunun yerine "hızlı duş" anlamına gelen "quick shower" denir. Yani duyduğunuz hangi kelime olursa olsun kesinlikle bu kelimeyi tek başına öğrenmeye çalışmayın!

4. Yüzünüzü unutun, dil bilgisi olarak yanlış konuşmanın zevkine varın: Konuşurken sakın utanmayın. Gülen olursa onlarla beraber gülün:) Yanlış yapmak öğrenmenin kaçınılmaz bir parçasıdır ve bundan daha doğal bir şey olamaz. Unutmayın ki konuştukça yaptığınız yanlışların sayısı git gide azalacaktır. Sonuçta biz doğduğumuzda dilbilgisi dersi alıp sonra konuşmaya başlamadık, seslere maruz kaldıkça papağan gibi tekrar ede ede konuşmaya başladık.

5. OKT disiplini içerisinde olun: Yani Okuduğunuzu Kaydedin sonra da belirli periyotlarla Tekrar edin. Tekrar olmaz ise öğrenmeye çalıştığınız sözcükler geçici bellekte belirli bir süre kalacak sonrada orayı terkedecektir. Öğrenilen sözcüğün kalıcı bellekte ölümsüzleşmesini istiyorsanız TEKRAR şart!

6. Film-Dizi-Haber izleyin-Dergi okuyun: Unutmayın ki modern İngilizce bu kanallarda mevcut. Kitaplar bu kitle iletişim kanalları kadar İngilizceyi takip edemez. Kitaplar sadece işin formal kısımını anlatır.

7. Gereksiz uygulama indirip vaktinizi israf etmeyin: Piyasada birçok uygulama mevcut. Bunlardan bir yabancıyla çevrimiçi (canlı) konuşturabilen uygulamalara EVET, diğerlerine HAYIR.

8. Sınavlara hazırlayan kitaplardan uzak durun: Unutmayın ki bu tür kitaplar sadece sınava hazırlar, İngilizce öğretmez! Zaten İngilizceyi daha yeni öğrenmeye başlamış iseniz sınavlara hazırlık kitabı alıp (o sınava girmeniz gerekse bile) işe koyulmanız sadece yüzlerce liranızı çöp etmeyecek aynı zamanda en değerli varlığınız olan vaktinizi de alıp götürecektir.

9. Sahne korkusunu üzerinizden atın: İlgili olun, her fırsatı değerlendirin, yabancı arkadaş edinin, gerekirse turistlerle konuşun. Karşılıklı konuşmanın getirdiği faydalar heyecanınızı yenmenizi sağlar, telaffuz kaynaklı hataları düzeltir,  konuşmada yaşanan farklılıkları görmenize olanak tanır ve böylece İngilizce konuşurken ne kadar mesafe kat ettiğinize bizzat kendiniz de tanık olursunuz. 

Ayrıca bu sitede İngilizce Öğrenmenize yardımcı olacak birçok içerik ve hizmet sunduk. Bu hizmetlere aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TEST YOUR ENGLISH
ENGLISH CONJUNCTIONS
ENGLISH PHRASAL VERBS
DOWNLOAD ENGLISH WORKSHEETS
TEMEL DÜZEY İNGİLİZCE MAKALELER
ORTA DÜZEY İNGİLİZCE MAKALELER
İLERİ DÜZEY İNGİLİZCE MAKALELER

Ebubekir Yıldızgören, Cambridge University English Department, CELTA

Bu sayfadaki tüm içeriklerin kullanım hakları HESTAWORLD Tercüme, Yırtdışı Eğitim Danışmanlık ve Yayıncılık LTD.ŞTİ.'ne aittir ve başka bir ortamda sözel ya da yazılı olarak kullanılamaz. Hakların ihlali tarafımızca hukuki adımları atmayı gerektirir.